Om u de beste gebruikservaring te kunnen bieden, gebruiken wij cookies. Voor meer inhoudelijke informatie en het onderscheid die wij hier in maken, verwijzen wij u door naar ons Cookie beleid

Accepteer cookies

Meer dan 1 hengel voorhanden hebben!

terug naar overzicht

Dinsdag, 30 april 2019

Meer hengels voorhanden hebben: (bron SportvisserijNederland.nl)
Het is verboden om vistuigen waarmee je niet mag vissen voor direct gebruik voorhanden te hebben. Dit is geregeld in art. 10 van het "Reglement voor de binnenvisserij 1985". Als iemand volgens de voorwaarden van de schriftelijke toestemming met maximaal twee hengels mag vissen en hij vist met twee hengels en er ligt nog een extra hengel (met haak) op de kant dan is dit dus verboden. Hetzelfde geldt als er met één hengel wordt gevist en er liggen nog twee of meer compleet opgetuigde hengels op de kant.

Het verbod geldt volgens lid 2 van art. 10 echter niet als het vistuig “zodanig is verpakt of in zodanige toestand is, dat dadelijk gebruik daarvan niet mogelijk is”. Een hengel die is ingepakt in een foedraal is waarschijnlijk “zodanig verpakt dat dadelijk gebruik van die hengel niet mogelijk is” en valt dus waarschijnlijk ook onder de uitzondering, maar hierover is zeker verschil van mening mogelijk. Dus ook rechters kunnen hier verschillend over denken. Een sportvisser die geen enkel risico wil lopen kan het beste de haak van zijn reserve hengel(s) afhalen. Zonder een haak is er volgens de definitie van een hengel in art. 1 van de Visserijwet 1963 ook geen sprake meer van een hengel zodat er geen sprake is van een vistuig.

(Voorbeeld)Wedstrijden:
Deelnemers aan viswedstrijden hebben vaak meerder topsets (hengeltoppen) compleet met snoer, dobber en haak klaar liggen om snel te kunnen wisselen. Volgens de definitie van het begrip “hengel” in art. 1 van de Visserijwet 1963 is zo’n topset ook een hengel.

Een wedstrijdvisser die volgens zijn toestemming met maximaal twee hengels mag vissen zou met meer dan één topset dus strafbaar zijn omdat het verboden is om (meer) vistuigen voorhanden te hebben dan waarmee je mag vissen. De oplossing voor dit probleem is dat de visrechthebbende aan de deelnemers van de wedstrijd schriftelijk toestemming geeft om te vissen met zoveel hengels als dat er topsets klaar mogen liggen. De wedstrijdleiding zal vervolgens het daadwerkelijk hengels dat gebruikt mag worden vaak vaststellen op één.

De toestemming van de visrechthebbende om met meer dan twee hengels te mogen vissen kan worden verleend in de vorm van individuele toestemmingen aan alle deelnemers maar het mag ook één collectieve toestemming zijn waaraan een deelnemerslijst is gehecht waarop de namen en de geboortedata van de deelnemers staan. Een schriftelijke toestemming moet volgens art. 23 van de Visserijwet 1963 namelijk de naam en geboortedatum van de visser(s) bevatten.

Een collectieve toestemming wordt vaak gegeven in hetzelfde document waarmee toestemming voor de wedstrijd zelf wordt gegeven. De meeste toestemmingen om te vissen eisen namelijk dat voor het houden van een wedstrijd een aparte toestemming nodig is (zie bijvoorbeeld de voorwaarden in de Gezamenlijke Lijst van Nederlandse Viswateren) van de visrechthebbende. Op die manier wordt voorkomen dat er twee wedstrijden op dezelfde datum en plaats worden gepland en kan de visrechthebbende voorwaarden stellen aan de wedstrijd.